Comenius Week in Spain 26-30.04.2010

Comenius Week in Spain 26-30.04.2010

Facebook - Pour mieux vivre / For a better life

niedziela, 15 maja 2011

Wywiad z przedstawicielem policji /Interwiew avec un commisaire de police

Nadkomisarz Rafał Pawłowski, Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

Jak wygląda policyjna profilaktyka walki z alkoholem ?
Policja jako sama policja generalnie jak najbardziej walczy może z skutkami alkoholizmu niż zajmuje się profilaktyką aczkolwiek nie do końca. Problem alkoholu zaczyna się w momencie kiedy policjanci przyjeżdżają na interwencję, najczęściej ujawnia się że jest problem w danej rodzinie z alkoholem, i to może być problem po jednej lub drugiej stronie ale, zdarza się tak że jest patologia totalna w rodzinie, a mianowicie problem dotyczy rodziców i dzieci. W zależności od sytuacji, policjanci przyjeżdżają, przeprowadzają rozmowę z Panem lub Panią w zależności która strona jest agresywna a która jest zgłaszająca i ustalają fakty i na tym się kończy, aczkolwiek nie zawsze. Od pewnego czasu funkcjonuje niebieska karta. Taką kartę wypełniają policjanci którzy przyjeżdżają na interwencję w sytuacji kiedy stwierdzą że jest jakaś sytuacja patologiczna, że jest sytuacja że jeden z małżonków znęca się nad rodziną lub członkiem rodziny. Sytuacje są przeróżne.
A jak wygląda problem z alkoholem wśród młodzieży ?
Jest zakaz sprzedawania i spożywania alkoholu przez nieletnich. Jednym z zadań policjantów z Wydziału Prewencji jest kontrolowanie wszelkiego rodzaju miejsc gdzie alkohol jest dostępny. Zadanie to jest realizowane prewencyjnie, czyli taki policjant przychodzi, rozgląda się, rozmawia z właścicielem lub sprzedawcą. Ale bywa bardzo często tak że policjanci stoją pod sklepem celowo, czekając gdy osoba nie wyglądająca na pełnoletnią, legitymują i przeprowadzają czynności kontrolne. Osoba która sprzedała alkohol osobie niepełnoletniej, może liczyć się z utratą koncesji i grzywną. Istnieje duży problem z alkoholem wśród nieletnich, tak jak z narkotykami. Są one dostępne i stało się wręcz modne zażywanie ich. Są różne rodzaje narkotyków, od miękkich po twarde. Nie ma tutaj reguły. Nie jest to kwestia dostępności ale kieszeni konsumenta. Narkotyki miękkie jak marihuana są dużo tańsze. Skutki zażywania są różne. Od amfetaminy można się uzależnić po 3-4 użyciach. Jeśli chodzi o marihuanę nie jest to takie szybkie. Bzdurą jest że zażywanie jakiegokolwiek narkotyku nie powoduje skutków ubocznych, podobnie jak z paleniem papierosów.
Jak wygląda problem narkotykowy w Polsce ?
Jesteśmy najlepszym producentem amfetaminy w Europie. W Polsce produkuje się najlepszą, najczystszą i najbardziej syntetyczną amfetaminę. Spowodowane jest to tym że posiadamy najlepszych chemików którzy potrafią wygenerować najlepszą amfetaminę. Jesteśmy potentatem. W Polsce zaczynało się od heroiny czyli od tego tego wywaru z makowiny, w tej chwili troszeczkę inaczej to wygląda. Narkomania nie była w modzie, zażywanie nie było modne. Kiedyś w modzie było wypicie alkoholu. Teraz na imprezie trzeba wypić i ,,przyćpać’’, i to jest syndrom dobrej zabawy. Narkotyki są dostępne bo jest to potężny biznes. Zwalczanie problemu narkotykowego dotyczy wszystkich służb.
Czy istnieją limity posiadania narkotyków przez obywatela Polski ?
Nie ma, był taki moment kiedy można było posiadać nieznaczną ilość narkotyków na własny użytek. Ale z związku z tym że dilerzy posiadali ze sobą nieznaczną ilość a po drugie że niekonsekwencja ustawodawcy spowodowała że nikt tak do końca nie określił ile wynosi ta nieznaczna ilość. Zrodził się problem kogo karać a kogo nie. Nieprecyzyjność przepisów spowodowała że ustawodawca zrezygnował z tego pomysłu i teraz każda ilość, nawet nieznaczna posiadania przez siebie narkotyków jest zakazana. Każda ilość narkotyków zgodnie z ustawą powoduje konsekwencję karną za posiadanie.
Jak wygląda walka policji z sławnymi ostatnio ,,Dopalaczami’’ ?
Nie ma przepisów które de facto zabrania handlowania ,,Dopalaczami’’. Jest to środek niestety w większości przypadków legalny. Państwowa Inspekcja Sanitarna w związku z jednym z środków o nazwie ,,Tajfun’’, gdzie wykryto jakieś ilości narkotyków, mieszanin zakazanych, doprowadziła do tego że wydała decyzję o tym że nie można handlować tymi środkami wyłącznie dotyczyła osób które posiadały sklepy z ,,Dopalaczami’’ czy hurtownie. Walka policji ogranicza się do tego że wspomniane sklepy zostały zaplombowane, policjanci kontrolują czy plomby założone przez Państwową Inspekcję Sanitarną nie są zerwane. Póki nie powstanie ustawa którą się obecnie zapowiada, handel ,,Dopalaczami’’ jest legalny. Pierwsze ,,Dopalacze’’ nie wywoływały takich skutków dla zdrowia jak obecne. Działanie policji jest prewencyjne. Można kontrolować, ale póki co, co nie jest zabronione jest legalne. Czekamy na wyjście przepisów.
Jak ma postępować młody człowiek gdy na imprezie zobaczy dilera ?
W takiej sytuacji powinien powiadomić policję. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kiedy obywatel widzi przestępstwo powinien poinformować stosowne organy. Jest to przepis niestety martwy, ponieważ nie zawiera sankcji karnych. Nie poinformowanie organów o takiej sytuacji, z drobnymi wyjątkami jest karalne. Odmawiałbym interwencji na własną rękę, ponieważ od tego są takie służby jak: policja, straż miejska i służba celna. Proponowałbym poinformować policję, chociaż nie musisz tego robić.
Czyli na takich imprezach masowych jak ,,Global Gathering’’ w Poznaniu, często dochodzi do sytuacji z narkotykami ?
To jest nieunikniona rzecz. Tak jak mówiłem, handel narkotykami stanowi wielki biznes. Czyli jest to wielka pokusa, każdy chce mieć ,,pieniążki’’, czyli każdy chce dobrze żyć niestety nikt nie chce na to pracować. Każda impreza masowa prowadzi za sobą zagrożenia incydentów z narkotykami, ale również istnieje zagrożenie pożarowe i inne. Policja zrobi wszystko by działać prewencyjne i operacyjne. Istnieją policjanci z pionu kryminalnego którzy zajmują się filtrowaniem tego towarzystwa od środka i rozbijaniem go od wewnątrz. Takich ludzi podejrzanych o posiadanie narkotyków sprawdza się wybiórczo, na podstawie wyglądu i zachowań.

Czy dopuszczalna jest kontrola policji w dowolnym miejscu publicznym ?

Policja ma prawo do wylegitymowania ale musi mieć odpowiednie postawy to tego. Ma prawo do kontroli pojazdu i bagażu w każdej sytuacji, kiedy uzna że jest taka potrzeba. Musi sporządzić protokół na jego podstawie. Policjant informuje o postawie prawnej przed kontrolą.
Co się dzieje z narkotykami przejętymi przez policję ?
Są niszczone. Oczywiście po prawomocnym wyroku sądu. Mogą jednak przejść na rzecz instytucji badawczych. Wykorzystuję się też narkotyki do tresowania piesków, ale są to specjalne pakiety które pozwalają na naukę wywąchiwania substancji. Ale generalnie te narkotyki które są konfiskowane są niszczone, głównie komisyjnie palone. Jedna z spalarni znajduje się w Koninie.
Czy zdarza się że policjanci na skutek swojej pracy popadają w nałogi ?
Niestety tak. Zdarza się że policjanci popadają w nałogi, najczęściej jest to problem z alkoholem.
Czy legalizacja marihuany załatwiłaby sprawę z ,,Dopalaczami’’
Nie załatwiłaby. Bez względu na to czy marihuana będzie legalna czy nie, to i tak znajdą się tacy którzy będą chcieli zażywać inne środki. Najpierw zalegalizujemy marihuanę, potem amfetaminę i tak po kolei. Narkotyk jest środkiem z którym trzeba walczyć, ponieważ każdy z nas będzie musiał ponieść koszty na osoby które zażywają narkotyki. Jeśli chcemy zalegalizować narkotyki, to dany delikwent który chce zażywać powinien podpisać dokument w którym oświadczy że nie będzie korzystał z Państwowej Służby Zdrowia. Ja jestem zwolennikiem rygorystycznego prawa, jeżeli ktoś chce ponosić konsekwencję to nie moim kosztem.
Dziękujemy za ciekawy wywiad i życzymy sukcesów w życiu zawodowym
Dziękuje również
Arkadiusz Orpiszak & Marcin Mroczkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz